O nás

Dlouholetou soukromou sbírku jsem se rozhodla před lety vystavovat a tím se podělit s návštěvníky o krásu historických a retro kočárků. Vhodným objektem k vybudování muzea se stala bývalá stodola z pálených cihel, která prošla citlivou stavební úpravou. Snaha o zachování původního rázu budovy a zároveň splnění účelu opravy se povedla na výbornou. Velmi oceňuji, že do budovy nejde denní světlo, které velmi škodí exponátům. Na jaře roku 2019 jsem otevřela vysněné muzeum KRÁLOVSTVÍ HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ v Plinkoutě. Od návštěvníků jsem nikdy žádný kočárek neodmítla a intenzivně jsem pro ně jezdila, čistila, opravovala a aranžovala. Proto po dalších čtyřech letech, v roce 2023, vznikla druhá stálá výstava KRÁLOVSTVÍ RETRO KOČÁRKŮ v Dlouhé Loučce.

KRÁLOVSTVÍ HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ

Vystavená sbírka ukazuje postupný vývoj a proměny kočárků od r. 1860. Jsou zde umístěny nejstarší kočárky s loukoťovými koly, princezky, sáňkové kočárky, skříňkové kočárky, kukaně, osmipéráky až po LIBERTY vyráběné do 70tých let 20. století. Kromě 300 kusů kočárků si můžete prohlédnout i veterány, což jistě ocení hlavně pánové.

KRÁLOVSTVÍ RETRO KOČÁRKŮ

Tady představuji převážnou část LIBERT vyráběné od roku 1970 do roku 1995, ale i u nás tolik oblíbené STEGNERY, ZEKIWY, HRADEČÁKY vyráběné na zakázku, doplněné retro hračkami, postýlkami a kolíbkami. Celkový počet kočárků na obou výstavách aktuálně přesahuje 650 kusů. Osobně si jezdím pro všechny kočárky, seznamuji se s příběhy k jednotlivým kouskům, ty pak ráda vyprávím návštěvníkům. Denně si ‘hraji’ s aranžováním – každý kočárek dostane svou panenku v dobovém oblečení a v zavinovačce. Podařilo se mi nasbírat celou sérii okýnkových libert ve všech barvách, co se vyráběly.